საქართველომ IALA-ს სამთავრობოთშორისო ორგანიზაციად გარდაქმნის საინაუგურაციო ასამბლეაზე მიიღო მონაწილეობა
საქართველომ საზღვაო ნავიგაციის დამხმარე საშუალებების საერთაშორისო ორგანიზაციის გენერალურ ასამბლეაზე მიიღო მონაწილეობა.
საქართველოს ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სსიპ საქართველოს სახელმწიფო ჰიდროგრაფიულმა სამსახურმა შუქურების საერთაშორისო ასოციაციის (IALA) სამთავრობოთშორისო ორგანიზაციად (IGO) გარდაქმნის შემდეგ გამართულ საინაუგურაციო გენერალურ ასამბლეაზე მიიღო მონაწილეობა, რომელიც სინგაპურში მიმდინარე წლის 18-21 თებერვალს გაიმართა.
სამთავრობოშთორისო ორგანიზაციის სტატუსი აძლიერებს IALA-ს მანდატს მოახდინოს გლობალური საზღვაო სანავიგაციო სისტემების საერთაშორისო სტანდარტიზაცია, ხელი შეუწყოს საზღვაო უსაფრთხოების ინიციატივებს და ითანამშრომლოს წევრ ქვეყნებთან საზღვაო უსაფრთხოების სფეროში არსებული გამოწვევების გადასაჭრელად.
საქართველო, როგორც IALA-ს წევრი ქვეყანა აქტიურად იყო ჩართული ასოციაციის სამთავრობოთშორისო ორგანიზაციდ გარდაქმნის პროცესებში.
IALA მსოფლიო მასშტაბით აერთიანებს სხვადასხვა ქვეყნების საზღვაო ნავიგაციის დაწესებულებებს, მწარმოებლებს, კონსულტანტებს და სამეცნიერო და სასწავლო ორგანიზაციებს. მისი მისიაა მოახდინოს საზღვაო საშუალებების ჰარმონიზაცია მთელს მსოფლიოში და უზრუნველყოს გემების უსაფრთხო ნაოსნობა.
აღნიშნულ ასამბლეაზე საქართველოს სახელმწიფო ჰიდროგრაფიული სამსახურიდან სანავიგაციო ნიშნების ტექნიკური მომსახურების და მონიტორინგის სამმართველოს უფროსმა ალექსანდრე ზარქუამ მიიღო მონაწილეობა.

Georgia participated in the General Assembly of the International Organization for Aids to Navigation.
The State Hydrographic Service of Georgia, LEPL of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, participated in the inaugural General Assembly of the International Association of Lighthouse Authorities (IALA) after its transformation into an Intergovernmental Organization (IGO), which was held in Singapore on February 18-21 of this year.
The status of an intergovernmental organization strengthens IALA’s mandate to achieve international standardization of global maritime navigation systems, promote maritime safety initiatives, and cooperate with member states to address challenges in the field of maritime safety.
Georgia, as a member state of IALA, was actively involved in the processes of transforming the association into an intergovernmental organization.
IALA unites maritime navigation institutions, manufacturers, consultants, and scientific and educational organizations from different countries worldwide. Mission of IALA is to harmonize maritime facilities worldwide and ensure the safe navigation of ships.
The Assembly was attended by Aleksandre Zarkua, Head of the Navigational Marks Technical Service and Monitoring Division of the State Hydrographic Service of Georgia.